fot. Adam Bujak Biały Kruk

2023-03-10
niedziela.pl

Papież przed Piłatem. W obronie prawdy

"Rzekł do Niego Piłat: «Cóż to jest prawda?» To powiedziawszy, wyszedł ponownie do Żydów i rzekł do nich: «Ja nie znajduję w nim żadnej winy" (J 18,38). Zadane przez Piłata dwa tysiące lat temu pytanie nadal nie wydaje się być aktualne. Czy kogoś obchodzi prawda?

Czy jest w ogólne jakaś obiektywna prawda, czy różne "prawdy", jakie kreuje sobie każdy człowiek?

Jesteśmy świadkami kuriozalnego procesu nad św. Janem Pawłem II, któremu zarzucają dziś niektórzy, iż z premedytacją miał ukrywać poważne przestępstwa i taić prawdę. Ale czy kogoś obchodzi prawda? Cóż to jest prawda? Piłat był świadkiem farsy procesu, w którym niewinny Jezus skazany został bez dowodów, na podstawie kłamliwych świadectw, złożony na ołtarzu poprawności politycznej. Nawet namiestnik nie znalazł w nim żadnej winy, ale skazał...

Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników specjalny serwis "POZNAJ PRAWDĘ O ŚWIĘTYM PAPIEŻU", w którym zbieramy głosy naukowców, historyków, ludzi znających św. Jana Pawła II, odkłamujące fałszywą narrację, jaka została rozlana w ostatnich dniach. Chcieliśmy, by nasz serwis stał się podręcznym zasobem argumentów do dyskusji oraz do osobistego przestudiowania.

„Nikomu nie może być naprawdę obojętne, czy jego wiedza jest prawdziwa. Jeśli człowiek odkryje, że jest fałszywa, odrzuca ją; jeśli natomiast może się upewnić o jej prawdziwości, doznaje satysfakcji. O tym właśnie mówi św. Augustyn: «Wielu spotkałem takich ludzi, którzy chcieliby oszukiwać, ale takiego, który by chciał być oszukiwany, nie spotkałem»” pisał Papież Polak w encyklice Fides et Ratio. Niech zatem prawda zatriumfuje i ukaże się w pełni.

Inicjatywa

Specjalny dodatek

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do tygodników katolickich.
To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła.
Dodatek ma pomóc w rozmowach z osobami, które mają wątpliwości co do postępowania Jana Pawła II. Rozmawiając z osobami, które atakują papieża, powinno używać się faktów i argumentów.

© 2024 Instytut NIEDZIELA. Wszystkie prawa zastrzeżone

ODKRYWAMY PRAWDĘ
Jan Paweł II