Archiwum
W spotkaniu z papieżem w Gorzowie 25 lat temu wzięło udział ponad 300 tys. osób

2023-03-15
niedziela.pl

Kard. Nycz: to jest jednoznaczne uderzenie w św. Jana Pawła II

O "jednoznaczną postawę w dyskusji wokół ostatnich spraw związanych z atakiem na św. Jana Pawła II" zaapelował w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz. - Przecież to jest jednoznaczne uderzenie w jego osobę, w jego świętość i w Kościół - powiedział metropolita warszawski w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie rozpoczęła się uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski w 10. rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.

"Stajemy dziś w Świątyni Opatrzności do modlitwy wspólnej. Odprawiamy Mszę świętą w intencjach ważnych dla Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, ludzi, papieża Franciszka, który od dziesięciu lat sprawuje posługę Piotrową w Kościele oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce, który po sześciu latach posługi w naszej ojczyźnie kończy swój pobyt w Polsce" - powiedział we wstępie do liturgii kard. Nycz.

- Jest to więc nasze dziękczynienie i zawierzenie Bogu dalszego ich posługiwania dla Kościoła i świata - dodał metropolita warszawski.

Jak dodał kard. Nycz, "powinniśmy w tę dzisiejszą uroczystość włączyć jeszcze dwie niezwykle ważne intencje, w których modlimy się w ciągu ostatniego roku, a zwłaszcza w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy". - Myślę, że są one bliskie zarówno Ojcu Świętemu, jak i arcybiskupowi nuncjuszowi - dodał kardynał.

"Po pierwsze: za Ukrainę cierpiącą okrutnie od ponad roku - módlmy się o sprawiedliwy pokój, aby przestali ginąć ludzie, wioski i miasta całego naszego sąsiedzkiego kraju. Gdybyśmy pozostali tylko na poziomie wypowiedzi świeckich, militarnych, nie byłby to język Ewangelii i Kościoła. Kościół, a może Kościoły chrześcijańskie, mają tu do dopowiedzenia wołanie o modlitwę i wielki apel do rządzących tym światem o rychły i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy" - powiedział kard. Nycz.

"Po drugie: pokorna i wielka modlitwa o jednoznaczną postawę w dyskusji wokół ostatnich spraw związanych z atakiem na św. Jana Pawła II. Przecież to jest jednoznaczne uderzenie w jego osobę, w jego świętość i w Kościół" - dodał metropolita warszawski.

Uroczystej Eucharystii przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię głosi metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele rządu, władz samorządowych, żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych oraz mieszkańcy stolicy.

Inicjatywa

Specjalny dodatek

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do tygodników katolickich.
To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła.
Dodatek ma pomóc w rozmowach z osobami, które mają wątpliwości co do postępowania Jana Pawła II. Rozmawiając z osobami, które atakują papieża, powinno używać się faktów i argumentów.

© 2024 Instytut NIEDZIELA. Wszystkie prawa zastrzeżone

ODKRYWAMY PRAWDĘ
Jan Paweł II