Insytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

2023-03-15
niedziela.pl

Nowy Targ: górale przejdą w marszu w obronie św. Jana Pawła II

Przez Nowy Targ, stolicę Podhala w sobotę 18 marca górale przejdą w marszu w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Rozpocznie się on w Rynku, a uczestnicy przejdą ulicami miasta do nowotarskiego sanktuarium św. Jana Pawła II. Z kolei na 14 marca zaplanowano pod Wielką Krokwią briefing prasowy z udziałem władz miasta, samorządowców, przedstawicieli Związku Podhalan.

Decyzję o marszu w obronie św. Jana Pawła II podjęło wspólnie prezydium Rady Powiatu Nowotarskiego wraz z proboszczem sanktuarium św. Jana Pawła II w Nowym Targu ks. Janem Karlakiem, a także działaczami Związku Podhalan w Polsce.

- Pokolenie 50+, do którego się zaliczam, doskonale pamięta naszego papieża, spotykaliśmy się z nim, wiemy jakie wartości głosił i jakie ma zasługi dla naszej Ojczyzny, Europy i świata. Wiemy też w jakich czasach żył i pracował Św. Jan Paweł II, że były to czasy głębokiej komuny i walki ówczesnych władz z religią i Kościołem katolickim. Kiedy żył Jan Paweł II tłumy go witały, teraz jest na niego nagonka, uważamy że na to nie zasłużył. Dla nas wierzących jest to trudna sytuacja, zostaliśmy wystawieni na ciężką próbę i musimy ten egzamin zdać. Dzisiaj musimy jeszcze raz wyrazić wdzięczność wobec papieża Polaka za wolność, niepodległość i obudzenie narodu - mówi KAI Tadeusz Rafacz, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego.

Organizatorzy zapraszają na marsz, który rozpocznie się o godz. 10.30 na nowotarskim Rynku, skąd jego uczestnicy przejdą ulicami miasta do sanktuarium św. Jana Pawła II przy ul. Szaflarskiej 160. Tam punktualnie o godz. 12 będzie Msza św. Wcześniej, w czasie trwania marszu, będzie odmawiany różaniec.

Z kolei w ramach obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w Zakopanem spotkają się przedstawiciele małopolskich samorządów, szkół i stowarzyszeń, którym św. Jan Paweł II jest szczególnie bliski i których jest patronem. Głos zabiorą reprezentanci Zakopanego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, Wadowic, Powiatu Tatrzańskiego oraz Województwa Małopolskiego, a także Związku Podhalan (Zarządu Głównego oraz Oddziału Zakopane).

- To będzie wyraz sprzeciwu wobec nasilających się prób zdyskredytowania św. Jana Pawła II, którego życie i nauczanie stanowi ogromną i niepodważalną wartość dla Kościoła na całym świecie, dla Polski, a także dla naszej małej ojczyzny, z którą był szczególnie związany - mówi KAI Anna Karpiel z Urzędu Miasta w Zakopanem.

Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem, dokąd jako papież pielgrzymował kilkakrotnie. W 1979 r. spotkał się z milionową rzeszą wiernych na nowotarskim lotnisku, a w 1997 r. Ojciec święty przewodniczył Mszy św. pod Wielką Krokwią. Do górali przyszyły papież przyjeżdżał także jako metropolita krakowski.

Inicjatywa

Specjalny dodatek

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do tygodników katolickich.
To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła.
Dodatek ma pomóc w rozmowach z osobami, które mają wątpliwości co do postępowania Jana Pawła II. Rozmawiając z osobami, które atakują papieża, powinno używać się faktów i argumentów.

© 2024 Instytut NIEDZIELA. Wszystkie prawa zastrzeżone

ODKRYWAMY PRAWDĘ
Jan Paweł II